"A comprehensive, collaborative elections resource."
National (538 ev)
New/Modified Since
Tuesday, Jul 02, 10:51 PM
-259200
CALLED RACE RESULTS
UK Parliament - Houghton & Sunderland South - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Bridget Phillipson(I) 18,847 (47.06%)
Sam Woods-Brass 11,668 (29.13%)
Chris Burnicle 5,514 (13.77%)
Paul Edgeworth 2,290 (5.71%)
Richard Peter Bradley 1,723 (4.3%)
UK Parliament - Blyth & Ashington - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Ian Lavery(I) 20,030 (49.57%)
Mark Peart 10,857 (26.87%)
Maureen Levy 6,121 (15.15%)
Steven Leyland 1,960 (4.85%)
Stephen Anthony Psallidas 1,433 (3.54%)
UK Parliament - Sunderland Central - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Lewis Atkinson 16,852 (42.17%)
Chris Eynon 10,779 (26.97%)
Greg Peacock 5,731 (14.34%)
Niall Hodson 3,602 (9.01%)
Rachel Featherstone 2,993 (7.49%)
UK Parliament - Swindon South - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Heidi Alexander 21,676 (48.39%)
Robert Buckland(I) 12,070 (26.94%)
Catherine Kosidowski 6,194 (13.82%)
Roderick George Hebden 2,539 (5.66%)
Matthew David McCabe 1,843 (4.11%)
Martin Costello 472 (1.05%)
UK Parliament - Washington & Gateshead South - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Sharon Hodgson(I) 17,682 (47.76%)
Paul Donaghy 10,769 (29.08%)
Shaun Parsons 4,654 (12.57%)
Michal Chantkowski 1,687 (4.55%)
Ciaran Joseph Morrissey 1,602 (4.32%)
Sharon Louise McLafferty 627 (1.69%)
UK Parliament - Newcastle upon Tyne Central & West - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Chinyelu Susan "Chi" Onwurah(I) 18,875 (45.64%)
Ashton Hektor Muncaster 7,815 (18.89%)
Frances Lasok 4,228 (10.22%)
Yvonne Ridley 3,627 (8.77%)
John Pearson 3,228 (7.8%)
Ali Avaei 1,946 (4.7%)
Habib Rahman 1,636 (3.95%)
UK Parliament - Gateshead Central & Whickham - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Mark Ferguson 18,245 (45.36%)
Damian Heslop 8,601 (21.38%)
Ron Beadle 4,987 (12.4%)
Nick Oliver 4,628 (11.5%)
Rachel Mary Cabral 3,217 (7.99%)
Norman Hall 369 (0.91%)
Graham Steele 170 (0.42%)
UK Parliament - Cramlington & Killingworth - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Emma Foody 22,274 (49.06%)
Gordon Fletcher 9,454 (20.82%)
Ian Levy(I) 8,592 (18.92%)
Ian Jones 2,144 (4.72%)
Thom Campion 1,898 (4.18%)
Scott Lee 573 (1.26%)
Dawn Furness 322 (0.7%)
Mathew Wilkinson 137 (0.3%)
UK Parliament - South Shields - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Emma Lewell-Buck(I) 15,122 (41.06%)
Stephen William Holt 8,469 (22.99%)
David Roger Francis 5,433 (14.75%)
Craig Ethan Robinson 4,128 (11.21%)
Ahmed Khan 2,270 (6.16%)
Jonathan Aibi 1,402 (3.8%)
UK Parliament - Harrogate & Knaresborough - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Tom Gordon 23,976 (46.05%)
Andrew Jones(I) 15,738 (30.22%)
Jonathan Mark Swales 5,679 (10.9%)
Conrad James Whitcroft 4,153 (7.97%)
Shan Oakes 1,762 (3.38%)
Paul Haslam 620 (1.19%)
Stephen Douglas Metcalfe 136 (0.26%)
UK Parliament - Rayleigh & Wickford - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Mark Francois(I) 17,756 (37%)
Grant Robert Joseph Randall 12,135 (25.29%)
James Hedges 11,823 (24.64%)
Stuart Adrian Mott 4,068 (8.47%)
Chris Taylor 2,196 (4.57%)
UK Parliament - Stroud - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Simon Joseph Opher 25,630 (46.39%)
Siobhan Baillie(I) 14,219 (25.73%)
Chris Lester 6,329 (11.45%)
Pete Kennedy 5,729 (10.37%)
George William James 2,913 (5.27%)
Saskia Whitfield 261 (0.47%)
Jason Philip Hughes 163 (0.29%)
UK Parliament - Nuneaton - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Jodie Gosling 15,216 (36.92%)
Marcus Jones(I) 11,737 (28.47%)
Rob Howard 9,059 (21.98%)
Keith Kondakor 2,894 (7.02%)
Joy Temitayo Salaja 1,340 (3.25%)
John Robert Homer 967 (2.34%)
UK Parliament - Darlington - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Lola McEvoy 16,621 (39.22%)
Peter Gibson(I) 14,323 (33.79%)
Michael Alan Walker 6,852 (16.16%)
Matthew Snedker 2,847 (6.71%)
Simon Thorley 1,735 (4.09%)
UK Parliament - Knowsley - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Anneliese Midgley 24,243 (67.25%)
Alexander Hitchmough 5,924 (16.43%)
Graham Clifford Wickens 2,772 (7.68%)
Sherrie McDaid 1,496 (4.15%)
Kate Tipton 1,232 (3.41%)
UK Parliament - Barnsley North - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Dan Jarvis(I) 18,610 (50.44%)
Robert Lomas 10,799 (29.27%)
Tamas Kovacs 3,083 (8.35%)
Tom Heyes 1,805 (4.89%)
Penny Baker 1,336 (3.62%)
Neil Fisher 616 (1.66%)
Tony Devoy 603 (1.63%)
Janus Polenceusz 42 (0.11%)
UK Parliament - Leeds West & Pudsey - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Rachel Reeves(I) 18,976 (49.29%)
Lee Anthony Farmer 6,584 (17.1%)
Andrea Whitehead 6,281 (16.31%)
Ann Forsaith 3,794 (9.85%)
Dan Walker 1,743 (4.52%)
Jamal El Kheir 633 (1.64%)
Darren Longhorn 404 (1.04%)
UK Parliament - Eastleigh - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Liz Jarvis 15,970 (34.4%)
Samuel Joynson 14,424 (31.07%)
Daniel Shearer 7,005 (15.09%)
Claire Lorraine Fawcett 6,151 (13.25%)
Ben David Parry 2,403 (5.17%)
Russ Kitching 467 (1%)
UK Parliament - Telford - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Shaun Davies 18,212 (44.71%)
Alan Adams 10,110 (24.82%)
Hannah Campbell 8,728 (21.42%)
John Adams 2,120 (5.2%)
Jo McKenna 1,560 (3.83%)
UK Parliament - Bridgend - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Christopher Elmore(I) 16,516 (39.91%)
Caroline Jones 7,921 (19.14%)
Anita Boateng 6,764 (16.34%)
Iolo Caudy 3,629 (8.77%)
Mark Richard John 3,338 (8.06%)
Debra Ann Cooper 1,760 (4.25%)
Claire Waller 1,446 (3.49%)
UK Parliament - Swindon North - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Will Stone 17,930 (40.59%)
Justin Tomlinson(I) 13,827 (31.3%)
Les Willis 7,557 (17.11%)
Andy Bentley 2,366 (5.35%)
Helen Flo Clucas 2,086 (4.72%)
Debbie Tara Hicks 260 (0.58%)
UK Parliament - Barnsley South - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Stephanie Peacock(I) 16,399 (46.74%)
David Andrew White 11,651 (33.21%)
Suzanne Pearson 3,247 (9.25%)
Trevor Anthony Mayne 1,521 (4.33%)
Simon Clement-Jones 1,172 (3.34%)
Simon Biltcliffe 716 (2.04%)
Terry Robinson 227 (0.64%)
Maxine Spencer 149 (0.42%)
UK Parliament - Blackpool South - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Chris Webb(I) 16,916 (48.08%)
Mark Anthony Butcher 10,068 (28.61%)
Zak Farhan Khan 5,504 (15.64%)
Ben Thomas 1,207 (3.43%)
Andrew Cregan 1,041 (2.95%)
Stephen Justin Black 261 (0.74%)
Kim Sherrie Knight 183 (0.52%)
UK Parliament - Cannock Chase - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Josh Newbury 15,670 (36.91%)
Amanda Milling(I) 12,046 (28.37%)
Paul Allen 11,570 (27.25%)
Andrea Michelle Muckley 2,137 (5.03%)
Elizabeth Jewkes 1,029 (2.42%)
UK Parliament - Battersea - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Marsha de Cordova(I) 22,983 (48.81%)
Tom Francesco Pridham 10,944 (23.24%)
Francis Edward Vaudrey Chubb 4,826 (10.25%)
Joe Taylor 4,239 (9%)
Barry Edwards 2,825 (6%)
Daniel Edward Smith 499 (1.05%)
Georgina Burford-Connole 401 (0.85%)
Jake Thomas 216 (0.45%)
UK Parliament - Broxbourne - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Lewis Cocking 15,810 (36.8%)
Catherine Deakin 12,952 (30.15%)
Tom Holdsworth 8,782 (20.44%)
Nick Belfitt 2,688 (6.25%)
Owen George Brett 2,461 (5.72%)
UK Parliament - Colchester - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Pam Cox 18,804 (41.87%)
James Cracknell 10,554 (23.5%)
Terence Longstaff 6,664 (14.84%)
Martin Goss 6,393 (14.23%)
Sara Nicola Ruth 2,414 (5.37%)
UK Parliament - Jarrow & Gateshead East - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Kate Osborne(I) 18,856 (51.33%)
Lynda Alexander 9,892 (26.93%)
Jack Alexander Gebhard 3,354 (9.13%)
Nic Cook 2,384 (6.49%)
Jamie Rickelton 1,740 (4.73%)
Mark Conway 502 (1.36%)
UK Parliament - Leigh & Atherton - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Joanne "Jo" Platt 19,971 (48.5%)
George Woodward 11,090 (26.93%)
Michael Winstanley 6,483 (15.74%)
Amelia Jones 1,653 (4.01%)
Stuart Davis Thomas 1,597 (3.87%)
Craig Alan Buckley 376 (0.91%)
UK Parliament - Rochdale - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Paul Waugh 13,027 (32.82%)
George Galloway(I) 11,587 (29.19%)
Michael Howard 6,773 (17.06%)
Paul S. Ellison 4,273 (10.76%)
Andy Kelly 2,816 (7.09%)
Martyn Savin 1,212 (3.05%)
UK Parliament - Hartlepool - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Jonathan Brash 16,414 (46.22%)
Amanda Elizabeth Napper 8,716 (24.54%)
Jill Mortimer(I) 7,767 (21.87%)
Samantha Lee 895 (2.52%)
Jeremy Spyby-Steanson 834 (2.34%)
Peter Maughan 572 (1.61%)
Tommy Dudley 248 (0.69%)
Vivienne Neville 65 (0.18%)
UK Parliament - Kingston & Surbiton - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Ed Davey(I) 25,870 (51.06%)
Helen Edward 8,635 (17.04%)
Eunice O'Dame 6,561 (12.95%)
Mark David Fox 4,787 (9.44%)
Debojyoti Das 3,009 (5.93%)
Yvonne Tracey 1,177 (2.32%)
Ali Abdulla 395 (0.77%)
A. Gent Chinners (Chinnery) 230 (0.45%)
UK Parliament - Ashfield - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Lee Anderson(I) 17,062 (42.78%)
Rhea Keehn 11,554 (28.97%)
Jason Zadrozny 6,276 (15.73%)
Debbie Soloman 3,271 (8.2%)
Alexander Coates 1,100 (2.75%)
UK Parliament - Chorley - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Lindsay Hoyle(I) 25,238 (74.3%)
Mark Worsley Tebbutt 4,663 (13.72%)
Ben Holden-Crowther 2,424 (7.13%)
Graham Moore 1,007 (2.96%)
Martin Powell-Davies 632 (1.86%)
UK Parliament - Bootle - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Peter Dowd(I) 26,729 (68.74%)
Darren Burns 4,746 (12.2%)
Neil Anthony Doolin 3,904 (10.04%)
Rowena Bass 1,674 (4.3%)
John Gibson 1,301 (3.34%)
Ian Smith 526 (1.35%)
UK Parliament - Coventry East - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Mary Creagh 18,308 (49.46%)
Iddrisu Sufyan 6,685 (18.06%)
Sarah Lesadd 6,240 (16.85%)
Stephen Robert George Gray 2,730 (7.37%)
Mike Massimi 1,227 (3.31%)
Paul Bedson 1,027 (2.77%)
Dave Nellist 797 (2.15%)
UK Parliament - Ealing Central & Acton - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Rupa Huq(I) 22,340 (46.76%)
James Windsor-Clive 8,345 (17.46%)
Alastair Mitton 6,056 (12.67%)
Kate Crossland 5,444 (11.39%)
Nada Mohamad Jarche 1,766 (3.69%)
Stephen Andrew Balogh 410 (0.85%)
Julie Carter 303 (0.63%)
UK Parliament - Erewash - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Adam Thompson 17,224 (40.05%)
Maggie Throup(I) 11,365 (26.42%)
Liam Booth-Isherwood 9,162 (21.3%)
Brent Poland 2,478 (5.76%)
James Martin Archer 2,426 (5.64%)
John William Kirby 351 (0.81%)
UK Parliament - Gower - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Tonia Antoniazzi(I) 20,480 (43.36%)
Marc Jenkins 8,913 (18.87%)
Catrin Thomas Price 8,530 (18.06%)
Kieran Thomas Pritchard 3,942 (8.34%)
Franck Banza 2,593 (5.49%)
Chris Evans 2,488 (5.26%)
Wayne Erasmus 283 (0.59%)
UK Parliament - Vale of Glamorgan - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Kanishka Narayan 17,740 (38.71%)
Alun Cairns(I) 13,524 (29.51%)
Toby Rhodes-Matthews 6,973 (15.21%)
Ian James Johnson 3,245 (7.08%)
Lynden Mack 1,881 (4.1%)
Steven Rajam 1,612 (3.51%)
Stuart Field 669 (1.45%)
UK Parliament - Rhondda & Ogmore - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Chris Bryant(I) 17,118 (47.8%)
Darren James 9,328 (26.05%)
Owen Cutler 5,198 (14.51%)
Adam Robinson 2,050 (5.72%)
Christine Glossop 1,177 (3.28%)
Gerald Francis 935 (2.61%)
UK Parliament - Pontypridd - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Alex Davies-Jones(I) 16,225 (41.2%)
Steve Bayliss 7,823 (19.86%)
Wiliam Jac Rees 5,275 (13.39%)
Wayne Owen 2,567 (6.51%)
Angela Karadog 1,865 (4.73%)
David Mathias 1,606 (4.07%)
Joseph Biddulph 198 (0.5%)
Jonathan Bishop 44 (0.11%)
UK Parliament - Caerphilly - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Christopher Evans(I) 14,538 (38.02%)
Lindsay Whittle 8,119 (21.23%)
Joshua Kim 7,754 (20.28%)
Brandon Gorman 4,385 (11.46%)
Steven John Aicheler 1,788 (4.67%)
Mark Thomas 1,650 (4.31%)
UK Parliament - Torfaen - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Nick Thomas-Symonds(I) 15,176 (42.5%)
Ian Michael Williams 7,854 (21.99%)
Nathan John Edmunds 5,737 (16.06%)
Matthew Nathan Woolfall-Jones 2,571 (7.2%)
Philip Davies 1,705 (4.77%)
Brendan Roberts 1,644 (4.6%)
Lee Dunning 881 (2.46%)
Nikki Brooke 137 (0.38%)
UK Parliament - Welwyn Hatfield - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Andrew Lewin 19,877 (41.02%)
Grant Shapps(I) 16,078 (33.18%)
Jack Oliver Aaron 6,397 (13.2%)
John Munro 3,117 (6.43%)
Sarah Butcher 2,986 (6.16%)
UK Parliament - Holborn & St Pancras - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Keir Starmer(I) 18,884 (48.91%)
Andrew Feinstein 7,312 (18.94%)
David Robert Stansell 4,030 (10.43%)
Mehreen Malik 2,776 (7.19%)
David Roberts 2,371 (6.14%)
Charlie Clinton 2,236 (5.79%)
Waiseul Islam 636 (1.64%)
Nick "The Flying Brick" Delves 162 (0.41%)
John E. Poynton 75 (0.19%)
Thomas Scripps 61 (0.15%)
Bobby "Elmo" Smith 19 (0.04%)
UK Parliament - Leicester East - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Shivani Raja 14,526 (31.09%)
Rajesh Agrawal 10,100 (21.62%)
Zuffar Haq 6,329 (13.54%)
Claudia Webbe(I) 5,532 (11.84%)
Keith Vaz 3,681 (7.87%)
Mags Lewis 2,143 (4.58%)
Nagarjun Agath 703 (1.5%)
Khandu Patel 115 (0.24%)
UK Parliament - Chingford & Woodford Green - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Iain Duncan Smith(I) 17,281 (35.62%)
Shama Tatler 12,523 (25.81%)
Faiza Shaheen 12,445 (25.65%)
Paul Luggeri 3,653 (7.53%)
Chris Brody 1,334 (2.74%)
Josh Hadley 1,275 (2.62%)
UK Parliament - Sutton & Cheam - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Luke Taylor 17,576 (36.91%)
Tom Drummond 13,775 (28.93%)
Chrishni Reshekaron 8,430 (17.7%)
Ryan Powell 5,787 (12.15%)
Aasha Anam 1,721 (3.61%)
Hamilton Action-Man Kingsley 317 (0.66%)
UK Parliament - Twickenham - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Munira Wilson(I) 30,185 (56.27%)
Jonathan Hulley 8,728 (16.27%)
Tom Bruce 6,693 (12.47%)
Alex Starling 4,092 (7.62%)
Chantal Lyn Kerr-Sheppard 3,590 (6.69%)
Umair Malik 347 (0.64%)
UK Parliament - Richmond Park - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Sarah Olney(I) 28,528 (55.37%)
Sara Gezdari 11,373 (22.07%)
Laura Coryton 5,048 (9.79%)
Michael Hearn 3,258 (6.32%)
Chas Warlow 2,728 (5.29%)
Chris French 349 (0.67%)
Richard Harrison 233 (0.45%)
UK Parliament - Putney - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Fleur Anderson(I) 20,952 (49.02%)
Lee Jamie Roberts 10,011 (23.42%)
Kieren McCarthy 5,189 (12.14%)
Fergal Joseph McEntee 3,182 (7.44%)
Peter Hunter 2,681 (6.27%)
Heiko Bernard Khoo 433 (1.01%)
Felix Burford-Connole 289 (0.67%)
UK Parliament - Tooting - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Rosena Allin-Khan(I) 29,209 (55.17%)
Ethan Kane Foster Brooks 9,722 (18.36%)
Nick Humberstone 5,672 (10.71%)
Judith Trounson 4,438 (8.38%)
Tarik Ul Raza Hussain 807 (1.52%)
Davinder Singh Jamus 179 (0.33%)
UK Parliament - Islington North - 7/4/2024
72582 of 72582 precincts (100%)
Jeremy Corbyn(I) 24,120 (49.21%)
Praful Nargund 16,873 (34.43%)
Sheridan Kates 2,660 (5.42%)
Karen Anne Harries 1,950 (3.97%)
Martyn Nelson 1,710 (3.48%)
Vikas Aggarwal 1,661 (3.38%)
Paul Dominic Josling 32 (0.06%)
UK Parliament - Torbay - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Steve Darling 18,937 (41.06%)
Kevin Foster(I) 13,588 (29.46%)
Gordon John David Scott 8,660 (18.77%)
Chris Wongsosaputro 3,276 (7.1%)
Charlie West 1,420 (3.07%)
Paul Andrew Moor 234 (0.5%)
UK Parliament - Newton Abbot - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Martin Wrigley 15,201 (31.67%)
Anne-Marie Morris(I) 12,955 (26.99%)
Christopher Graham Hilditch 8,494 (17.69%)
Jacob Cousens 7,115 (14.82%)
Pauline Wynter 2,083 (4.34%)
Liam Mullone 1,924 (4%)
Andre Sabine 116 (0.24%)
Annaliese Cude 104 (0.21%)
UK Parliament - Cheltenham - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Max Wilkinson 25,076 (50.61%)
Alex Chalk(I) 17,866 (36.06%)
Daniel Wilson 3,160 (6.37%)
Lara Chaplin 2,665 (5.37%)
UK Parliament - Cambridgeshire South - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Pippa Heylings 25,704 (46.83%)
Christopher Carter-Chapman 15,063 (27.44%)
Luke Viner 6,106 (11.12%)
Harrison Edwards 4,897 (8.92%)
Miranda Fyfe 2,656 (4.83%)
James Gordon 459 (0.83%)
UK Parliament - St Neots & Mid Cambridgeshire - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Ian Sollom 19,517 (36.9%)
Anthony Browne(I) 14,896 (28.16%)
Marianna Masters 6,918 (13.08%)
Guy Lachlan 5,673 (10.72%)
Stephen Ferguson 2,941 (5.56%)
Kathryn Fisher 2,663 (5.03%)
Bev White 274 (0.51%)
UK Parliament - Cambridge - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Daniel Zeichner(I) 19,614 (46.58%)
Cheney Payne 8,536 (20.27%)
Sarah Louise Nicmanis 6,842 (16.25%)
Shane Manning 5,073 (12.04%)
Khalid Abu-Tayyem 951 (2.25%)
David Carmona 819 (1.94%)
Keith Alexander Garrett 265 (0.62%)
UK Parliament - Aberdeen South - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Stephen Flynn(I) 15,213 (32.82%)
M. Tauqeer Malik 11,455 (24.71%)
John Wheeler 11,300 (24.38%)
Michael Pearce 3,199 (6.9%)
Jeff Goodhall 2,921 (6.3%)
Guy Ingerson 1,609 (3.47%)
Graeme Craib 423 (0.91%)
Sophie Molly 225 (0.48%)
UK Parliament - Leicester South - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Shockat Adam 14,739 (35.22%)
Jonathan Ashworth(I) 13,760 (32.88%)
Gerri Hickton 4,820 (11.51%)
Sharmen Rahman 3,826 (9.14%)
Craig Stanton Harwood 2,470 (5.9%)
Carol Weaver 1,425 (3.4%)
Osman Ghani Admani 339 (0.81%)
Ann Waltrina Green 279 (0.66%)
Ezechiel Adlore 189 (0.45%)
UK Parliament - Aberdeen North - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Kirsty Blackman(I) 14,533 (34.52%)
Lynn Thomson 12,773 (30.34%)
Gillian Tebberen 5,881 (13.97%)
Kenneth Leggat 3,781 (8.98%)
Desmond Bouse 2,583 (6.13%)
Esme Houston 1,275 (3.02%)
Charlie Abel 703 (1.67%)
Dawn Smith 352 (0.83%)
Lucas Grant 214 (0.5%)
UK Parliament - East Lothian - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Douglas Alexander 23,555 (48.96%)
Lyn Jardine 10,290 (21.39%)
Scott Hamilton 5,535 (11.5%)
Robert Davies 3,039 (6.31%)
Duncan Dunlop 2,649 (5.5%)
Shona McIntosh 2,477 (5.14%)
George Kerevan 557 (1.15%)
UK Parliament - Aberafan Maesteg - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Stephen Kinnock(I) 17,838 (49.88%)
Mark Griffiths 7,484 (20.93%)
Colin John Deere 4,719 (13.19%)
Abigail Mainon 2,903 (8.11%)
Nigel Francis Bartolotti Hill 1,094 (3.05%)
Justin Mark Griffiths 916 (2.56%)
Captain Beany 618 (1.72%)
Rhiannon Morrissey 183 (0.51%)
UK Parliament - Rotherham - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Sarah Champion(I) 16,671 (45.13%)
John Paul Cronly 11,181 (30.27%)
Adam Jonathon Carter 2,824 (7.64%)
Tony Mabbott 2,632 (7.12%)
Taukir Iqbal 1,714 (4.64%)
David Michael Atkinson 1,363 (3.69%)
Ishtiaq Ahmad 547 (1.48%)
UK Parliament - Rutherglen - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Michael Shanks(I) 21,460 (50.51%)
Katy Loudon 12,693 (29.87%)
Gloria Adebo 1,714 (4.03%)
Bill Bonnar 541 (1.27%)
Jim Eadie 497 (1.16%)
Andrew Vincent Daly 153 (0.36%)
UK Parliament - Perth & Kinross-shire - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Peter Wishart(I) 18,928 (37.79%)
Luke Graham 14,801 (29.55%)
Amanda Clark 3,681 (7.35%)
Helen Anne McDade 2,970 (5.93%)
UK Parliament - Renfrewshire East - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Blair McDougall 21,935 (43.67%)
Kirsten Oswald(I) 13,514 (26.9%)
Sandesh Gulhane 8,494 (16.91%)
Matt Alexander 2,360 (4.69%)
Allan Steele 481 (0.95%)
Colette Walker 296 (0.58%)
UK Parliament - Lagan Valley - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Sorcha Eastwood 18,618 (37.93%)
Jonathan Glen Buckley 15,659 (31.9%)
Robbie Butler 11,157 (22.73%)
Lorna Smyth 2,186 (4.45%)
Patricia Denvir 433 (0.88%)
UK Parliament - Mid Ulster - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Cathal Mallaghan 24,085 (52.99%)
Keith Alexander Buchanan 9,162 (20.16%)
Denise Johnston 3,722 (8.19%)
Padraic Farrell 2,001 (4.4%)
Alixandra Halliday 1,047 (2.3%)
UK Parliament - Upper Bann - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Carla Lockhart(I) 21,642 (45.69%)
Catherine Nelson 14,236 (30.06%)
Eóin Tennyson 6,322 (13.34%)
Kate Evans 3,662 (7.73%)
Malachy Quinn 1,496 (3.15%)
UK Parliament - Dundee Central - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Chris Law(I) 15,544 (40.01%)
Richard McCready 14,869 (38.27%)
Daniel Coleman 2,402 (6.18%)
Vicky McCann 2,363 (6.08%)
Emma Farquhar 1,569 (4.03%)
Alan Ross 813 (2.09%)
Jim McFarlane 600 (1.54%)
Susan Ettle 357 (0.91%)
Raymond Anthony Mennie 192 (0.49%)
Niko Omilana 139 (0.35%)
UK Parliament - Clacton - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Nigel Farage 21,225 (46.18%)
Giles Watling(I) 12,820 (27.89%)
Jovan Owusu-Nepaul 7,448 (16.2%)
Matthew Bensilum 2,016 (4.38%)
Natasha Osben 1,935 (4.21%)
Tony Mack 317 (0.68%)
Andrew Pemberton 116 (0.25%)
Tasos Papanastasiou 33 (0.07%)
UK Parliament - Great Yarmouth - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Rupert Lowe 14,385 (35.3%)
Keir Cozens 12,959 (31.8%)
James Clark 10,034 (24.62%)
Trevor Rawson 1,736 (4.26%)
Fionna Tod 1,102 (2.7%)
Paul David Brown 230 (0.56%)
Catherine Blaiklock 171 (0.41%)
Clare Chantal Roullier 131 (0.32%)
UK Parliament - Dunbartonshire West - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Douglas McAllister 19,312 (48.78%)
Martin Docherty-Hughes(I) 13,302 (33.6%)
David Smith 2,770 (6.99%)
Paula Baker 1,496 (3.77%)
Maurice Corry 1,474 (3.72%)
Paul Donald Kennedy 839 (2.11%)
Andrew Muir 318 (0.8%)
Kelly Wilson 73 (0.18%)
UK Parliament - Paisley & Renfrewshire North - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Alison Watt Taylor 19,561 (47.11%)
Gavin Newlands(I) 13,228 (31.86%)
Andrew Scott 3,228 (7.77%)
David McGonigle 2,659 (6.4%)
Grant Toghill 1,374 (3.3%)
UK Parliament - Paisley & Renfrewshire South - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Johanna Baxter 19,583 (47.43%)
Jacqueline Cameron 13,056 (31.62%)
Alec Leishman 2,219 (5.37%)
Jack William George Clark 1,315 (3.18%)
Paul Mack 317 (0.76%)
Mark Niven Turnbull 113 (0.27%)
UK Parliament - Stirling & Strathallan - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Chris Kane 16,856 (33.85%)
Alyn Smith(I) 15,462 (31.05%)
Neil Benny 9,469 (19.02%)
Bill McDonald 3,145 (6.31%)
Hamish Taylor 2,530 (5.08%)
UK Parliament - North Ayrshire & Arran - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Irene Campbell 16,821 (39.8%)
Patricia Gibson(I) 13,270 (31.39%)
Todd Ferguson 5,954 (14.08%)
Mike Mann 3,415 (8.08%)
Cara McKee 1,327 (3.13%)
Gillian Cole-Hamilton 1,005 (2.37%)
Ian Charles Gibson 238 (0.56%)
James McDaid 232 (0.54%)
UK Parliament - Falkirk - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Euan Stainbank 18,343 (43.03%)
Toni Giugliano 13,347 (31.31%)
James Anthony Bundy 3,576 (8.38%)
Keith Barrow 3,375 (7.91%)
Tim McKay 1,092 (2.56%)
Mark Andrew Tunnicliff 600 (1.4%)
Zohaib Arshad 581 (1.36%)
UK Parliament - East Kilbride & Strathaven - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Joani Reid 22,682 (48.56%)
Grant Daniel Costello 13,625 (29.17%)
Ross Lambie 3,547 (7.59%)
Ann McGuinness 1,811 (3.87%)
Aisha Mir 1,074 (2.29%)
David Richardson 505 (1.08%)
Donald Mackay 86 (0.18%)
UK Parliament - Dunbartonshire Mid - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Susan Murray 22,349 (42.37%)
Amy Callaghan(I) 12,676 (24.03%)
Lorna Dougall 10,993 (20.84%)
Alix Mathieson 2,452 (4.64%)
David McNabb 2,099 (3.98%)
Carolynn Scrimgeour 1,720 (3.26%)
Ray James 449 (0.85%)
UK Parliament - Edinburgh West - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Christine Jardine(I) 26,645 (50.78%)
Euan Hyslop 10,175 (19.39%)
Michael Davidson 7,854 (14.96%)
Alastair Shields 2,897 (5.52%)
Otto Inglis 2,209 (4.2%)
James Puchowski 2,100 (4%)
David Henry 363 (0.69%)
Nick Hornig 143 (0.27%)
Tam Laird 85 (0.16%)
UK Parliament - Berwickshire, Roxburgh, & Selkirk - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
John Lamont(I) 18,872 (40.53%)
David James Wilson 12,273 (26.36%)
Caitlin Margaret Stott 6,311 (13.55%)
Raymond Georgeson 3,686 (7.91%)
Carolyn Grant 3,340 (7.17%)
Neil MacKinnon 1,526 (3.27%)
Ellie Merton 329 (0.7%)
Hamish Goldie-Scot 221 (0.47%)
UK Parliament - Glasgow East - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
John Grady 15,543 (43.85%)
David Linden(I) 11,759 (33.17%)
Amy Kettyles 2,727 (7.69%)
Donnie McLeod 2,371 (6.68%)
Thomas Kerr 1,707 (4.81%)
Matthew James Clark 872 (2.46%)
Liam Mclaughlan 466 (1.31%)
UK Parliament - Coatbridge & Bellshill - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Frank McNally 19,291 (49.8%)
Steven Bonnar(I) 12,947 (33.42%)
Fionna McRae 2,601 (6.71%)
Christina Sandhu 1,382 (3.56%)
Patrick Pearse McAleer 1,229 (3.17%)
Emma Farthing-Sykes 671 (1.73%)
Leo Francis Lanahan 429 (1.1%)
Drew Thomas Gilchrist 181 (0.46%)
UK Parliament - Croydon South - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Chris Philp(I) 19,757 (40.01%)
Ben Taylor 17,444 (35.32%)
Richard Michael Howard 4,384 (8.87%)
Bob Bromley 4,149 (8.4%)
Elaine Garrod 2,859 (5.79%)
Kulsum Hussin 612 (1.23%)
Mark Robin Lionel Samuel 173 (0.35%)
UK Parliament - Ilford North - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Wes Streeting(I) 15,647 (33.37%)
Leanne Mohamad 15,119 (32.24%)
Kaz Rizvi 9,619 (20.51%)
Alex J. Wilson 3,621 (7.72%)
Rachel Collinson 1,794 (3.82%)
Fraser Kingsley Coppin 1,088 (2.32%)
UK Parliament - Glasgow North East - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Maureen Burke 15,639 (45.87%)
Anne McLaughlin(I) 11,002 (32.27%)
Ewan Lewis 2,471 (7.24%)
Jonathan Walmsley 2,272 (6.66%)
Robert Henry Connelly 1,182 (3.46%)
Sheila Thomson 592 (1.73%)
Catherine McKernan 551 (1.61%)
Chris Sermanni 236 (0.69%)
Gary Steele 146 (0.42%)
UK Parliament - Bermondsey & Old Southwark - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Neil Coyle(I) 16,857 (44.82%)
Rachel Bentley 9,070 (24.12%)
Susan Elizabeth Hunter 4,477 (11.9%)
Tony Sharp 3,397 (9.03%)
Jonathan Iliff 2,879 (7.65%)
Piers Corbyn 403 (1.07%)
Niko Omilana 273 (0.72%)
Barry Colin Duckett 247 (0.65%)
UK Parliament - Hornchurch & Upminster - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Julia Lopez(I) 15,260 (32.52%)
Nick Palmer 13,317 (28.38%)
Sunny Brar 12,939 (27.58%)
Melanie Collins 2,620 (5.58%)
Ian Sanderson 2,381 (5.07%)
David Warren Durant 394 (0.83%)
UK Parliament - Romford - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Andrew Rosindell(I) 15,339 (34.82%)
Andrew Achilleos 13,876 (31.5%)
Philip Hyde 9,624 (21.84%)
David Hughes 2,220 (5.04%)
Thomas Patrick Clarke 1,895 (4.3%)
Zhafaran Qayum 898 (2.03%)
Colin Birch 195 (0.44%)
UK Parliament - Carshalton & Wallington - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Bobby Dean 20,126 (43.12%)
Elliot Colburn(I) 12,221 (26.18%)
Hersh Thaker 6,108 (13.08%)
Elizabeth Cooper 5,941 (12.72%)
Tracey Hague 1,517 (3.25%)
Atif Abdul Rashid 441 (0.94%)
Ashley Dickenson 231 (0.49%)
Steve Kelleher 85 (0.18%)
UK Parliament - Glasgow South - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Gordon McKee 17,696 (41.75%)
Stewart McDonald(I) 13,542 (31.95%)
Niall Christie 5,554 (13.1%)
Danny Raja 1,736 (4.09%)
Haroun Malik 1,617 (3.81%)
Peter Michael McLaughlin 1,316 (3.1%)
Brian Smith 473 (1.11%)
Dhruva Kumar 444 (1.04%)
UK Parliament - Wimbledon - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Paul Kohler 24,790 (45.08%)
Danielle Dunfield-Prayero 12,180 (22.15%)
Eleanor Lesley Stringer 11,733 (21.33%)
Ben Cronin 3,221 (5.85%)
Rachel Brooks 2,442 (4.44%)
Aaron Mafi 341 (0.62%)
Sarah Barber 129 (0.23%)
Amy Lynch 80 (0.14%)
Michael Gerard Watson 69 (0.12%)
UK Parliament - Alloa & Grangemouth - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Brian Leishman 18,039 (43.78%)
John Nicolson(I) 11,917 (28.92%)
Richard Fairley 3,804 (9.23%)
Rachel Nunn 3,127 (7.58%)
Nariese Whyte 1,421 (3.44%)
Adrian May 1,151 (2.79%)
Eva Comrie 881 (2.13%)
Kenny MacAskill(I) 638 (1.54%)
Tom Flanagan 223 (0.54%)
UK Parliament - Cumbernauld & Kirkintilloch - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Katrina Laidlaw Murray 18,513 (45.18%)
Stuart McDonald(I) 14,369 (35.06%)
Billy Ross 3,167 (7.72%)
Satbir Kaur Gill 1,939 (4.73%)
Anne McCrossan 1,694 (4.13%)
Adam Harley 1,294 (3.15%)
UK Parliament - Glasgow South West - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Zubir Ahmed 15,552 (43.6%)
Chris Stephens(I) 12,267 (34.39%)
John Hamelink 2,727 (7.64%)
Mamun Ur Rashid 1,387 (3.88%)
Paul McGarry 958 (2.68%)
Tony Osy 542 (1.51%)
UK Parliament - Edinburgh South West - 7/4/2024
1 of 1 precincts (100%)
Scott Arthur 18,663 (40.87%)
Joanna Cherry(I) 12,446 (27.25%)
Susan Webber 5,558 (12.17%)
Dan Heap 3,450 (7.55%)
Bruce Wilson 3,014 (6.6%)
Ian Harper 2,087 (4.57%)
Richard Lucas 265 (0.58%)
Marc Richard Wilkinson 181 (0.39%)
MAP LOCATIONS
Zulia
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Yaracuy
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Trujillo
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Táchira
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Sucre
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Portuguesa
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Nueva Esparta
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Monagas
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Miranda
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Mérida
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Lara
Venezuela States
-
IndyGeorgia
La Guaira
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Guárico
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Falcón
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Delta Amacuro
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Cojedes
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Carabobo
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Bolívar
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Barinas
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Aragua
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Apure
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Anzoátegui
Venezuela States
-
IndyGeorgia
Amazonas
Venezuela States
-
IndyGeorgia
CANDIDATES
Grattan, Henry
Hartwig, Mike
Gilliland, John
Blue, Sheryl G.
Lipsky, Joan
Ford, Allen V.
Trussell, Charles W.
Kacena, Jay A.
Rinas, B. Joe
Wyckoff, Russell L.
Tempus, Lyle H.
Wulf, Henry C.
Kjeld, Maurine K.
Jarvis, Dan
Baker, Penny
Heyes, Tom
Garrison, Albert L.
Lomas, Robert
Fisher, Neil
Devoy, Tony
Rude, John
Polenceusz, Janus
Peacock, Stephanie
Pearson, Suzanne
O'Halloran, Mary T.
Clement-Jones, Simon
Robert, Dick
Mayne, Trevor Anthony
White, David Andrew
Spencer, Maxine
Robinson, Terry
Biltcliffe, Simon
Newell, Clyde B.
Stuart, Graham
Spencer, Chris
Pinder, Margaret
Healy, Denis
Stephenson, Jonathan
Smith, Andrew
Collin, Chris
Ottaway, John
McManus, George
Cooper, Charles "Charlie"
Hussain, Imran
Holt, Aubrey Gardner
O'Carroll, Robert Michael St John
Jeter, Ray
Hickson, Celia
Rehman, Amer
Sajawal, Talat
Riley, Richard David
Barras, Lara Joy
Cummins, Judith
Shah, Zah
Smith, Anthony
Maberry, Aron
Edwards, Matthew Clive
Eglin, Ian Peter
Gilman, Greg
Ali, Reihana
Boota, Harry
Barras, Jonathan Daniel Stewart
Smith, Joe
Hirst, Therese
Shah, Naz
Moxon, Nigel David
Ahmed, Imad Uddin
Mahmood, Khalid
Stinnett, Tom
Hinton-Wardle, Jamie Alan
Ghafoor, Umar
Hussain, Akeel
Islam, Muhammed Ali
Foreman, Michelle
Dewhirst, Charlie
Carter, Sarah Jane
Phoenix, Jayne
Leek, Gill
Bowtell, Maria
Cone, Tom
Verda, Carlo
Norman, Timothy
Vickers, Martin
Hussain, Najmul
Rylance, Eleanor
Watson, Amie Alissa
Ladlow, Paul Richard
Al-Wazir, Kamel
Ghaffar, Khaled Abdel
Saqr , Abdel Majeed
Abdel Aati, Badr
Al-Khatib, Hassan
Esmat, Mahmoud Kamal
Kojak, Ahmed
Fathy, Sherif
El-Shemy, Mohamed
Al-Mashat, Rania
Morsi, Maya
Hanou, Ahmed
Abdel-Latif, Mohamed Ahmed
Gebran, Mohamed
Sobhi, Ashraf
Lee, Vanessa Jane
Fenton-Glynn, Josh
O'Hanlon, Donal
Turner, Kieran
Farouk, Sherif
Walmsley, Donald Robert
McNeill, Jim
Vasey, James David
Al-Azhari, Osama
Badawi, Karim
El-Hefny, Sameh
Fawzy, Mahmoud
Fangari, Adnan
Awad Mikhail, Manal
Farouk, Alaa
El-Sherbiny, Sherif Magdy
Morel-À-L'Huissier, Pierre
Péna, Marc
Haiti, Pascale
Vaginay, Sophie
Tonnerre, Leïla
Quignard, Laure
Grinchishin, Andrew Y.
Ougourlou-Oglou, Bernard
Verny, Gérault
Rossi, Valérie
Blanes, Patrick
Galvez, Monia
Arc, Laurie
Pineau, Gaëlle
Comby, Bruno
Hunault, Alain
Veyre de Soras, Paule
de Cossé Brissac, Céline
Ebran, Marie-Christine
Mariel-Godard, Julie
Nagnonhou, Ilias
Alozy, Michèle
Cendré, Alice
Delchard, Loïc
Fégné, Denis
Bougeard, Elsa
Proença, Christophe
Chrétien, Claudie
McCartney, Jason
Davies, Paul
Macy, Katherine
Peacock, Heather
Hale, Stuart
Suryawanshi, Lalit
Iqbal, Heather
Rossington, John Edward
Cope, Simon
Thackray, Johnathan Robert
Mohamed, Iqbal Hussain
Jameson, Sally
Allen, Nick
Ruback, Greg
Rozenfelds, Jennifer Joanne
Duhre, Surjit Singh
McDonald, Tosh
Walmsley, Andrew Daniel
Fletcher, Nicholas
Pitcher, Lee
Turner, Nicola
Garrett, Paul David
Martin, Irwen
Longfellow, Michael John
Bluff, Glenn Karl
Harston, Jonathan
Nicholson, Tony
Bettney, David
Hiles, Andy
Godfrey, Curtis
Briggs, Catherine
Calladine, Frank Lloyd
Dawson, Christopher Charles
Davis, David
Draycott, Liam Derek Henry
Needham, Dale Richard
Stone, Angela Catherine
Kelly, Rich
Wade, Shona
Tenconi, Nick Marcel
Nici-Townend, Lia
Onn, Melanie
Lawson, John Craig
Fraser, Ed
Freeston, Oliver Daniel William
Stephenson, Christopher
Gee, Mark Patrick
Dearden, Kate Alexanda
Niezgodski, David Lee
Sharp, Hazel
Jackson, Samuel James
Hey, Martin John
Griffith-Jones, James
Hussain, Perveen
Saghir, Shakir
Jones, Andrew
Whitcroft, Conrad James
Oakes, Shan
Swales, Jonathan Mark
Haslam, Paul
Metcalfe, Stephen Douglas
Uppal, Harpreet Kaur
McGrath, Tony
Dobrucki, Jan Alexander
Cooper, Andrew
Laird, Susan
Moore, Robbie
Grogan, John
Adams, Chris
Wood, John
Judson, Andrew Mark
Shabir, Vaz
Atlas, Dominic James
Turner, Karl
Persand, Kieran
Morgan, Bob
Bartlett, John E.
Brown, Julia
Hunter, Neil Francis
Phillips, Jim
Johnson, Diana
Woolmer, Craig Charles
Harrison, Kerry Elizabeth
Baker, Martin
Cinalp, Ahmet
Peachey, Pauline
Whale, Mike
David, Georgie
Halstead, Rowan Adam
Hardy, Emma
Storer, Rachel Louise
Johnson, Linda Jane
Paulson, Kevin Scott
Peck, Julie
Jenkyns, Andrea
Sewards, Mark
Bucher, Grant
Fox, Michael
Kenworthy, Jon
Bell, Chris
Kendall, James
Perry, Nigel
Dews, Howard Graham
Sobel, Alex
Jackson, Jennifer Jane
Howley, Chris
Foren, Christopher
Wray, Reggie Harry
Walker, Rob
Fulton, Louie George
Rajput, Owais
Burgon, Richard
Firth, Sam
Abel, Tobie
Norman, Jennifer
Dresser, David
Young, Pete
Dobson, Catherine Frances
Hough, David
Hamilton, Fabian
Whiteside, Chris
Busuttil, Gary
Jennings, Louise Mary
White, Kiernan
Lynan, Cordelia Frances
Islam, Dawud
Cowling, Ian
Davies, Michael
Hey, Stewart
Nicholson, Christopher George
White, Katie Jayne
Averre, Thomas James
Downes, Ryk
Bradley, Mick
Buxton, Bob
Sykes, George
Carlisle, Ed
Whetstone, Daniel
Azeem, Muhammad
Bickerdike, Janet
Farmer, Lee Anthony
Walker, Dan
Forsaith, Ann
Whitehead, Andrea
Longhorn, Darren
Trickett, Jon
Hopkin, Alice Mae
Dobson, Craig
Howick, Ashton Victor
Bushrod, Callum Daniel
Eastwood, Mark
Botterill, Jade
Wilkinson, James
Doig, Neil
Senior, Sandra
Herdson, David John Rowntree
Cates, Miriam Joy
Tidball, Marie
Reiss, Rob
Davies, Andrew
Dillingham, Edward
Weldon, Laura
Needle, Jamie L.
Watkins, Olli
Thomas, John Robert
Lake, Trevor
Harvey, Oliver
Horton, Paul
Hill, Tom
Wood, Adam
Stafford, Alexander
Richards, Jake
Taylor, Colin
Martin, Paul Neville
Harrison, Tony
Belang van Nederland,
More Direct Democracy,
Champion, Sarah
Dumas, Roland
Carter, Adam Jonathon
Mabbott, Tony
Ahmad, Ishtiaq
Weeden-Sanz, Roberto
Hume, Alison
Lockwood, Robert Graham
Hudspeth, Annette
Bowes, David
Derrick, Lee Francis
Jones, Asa
Mumby-Croft, Holly
Dakin, Nic
Burke, Cahal
Cox, Nick
Haley, Darren
Arias, Antonio
Moscoso, Mireya
Butt, Abdul R.
Bertholom, Karen
Mather, Keir
Dubois, Francis
Richardson, Charles
Vassie, Christian
Pouget, Maitey
Oldershaw, Angela
Meunier, Frédérique
Élophe, Valéry
Couturier, Catherine
Simonet, Valérie
Lenoir, Bartolomé
Marchive, Bastien
Furniss, Gillian
Lanzi, Nathalie
Jacob, Aaron
Champeau, Dorothée
Batho, Delphine
Sapwell, William Harvey
Garault, Mélody
Fiévet, Jean-Marie
Gilligan Kubo, Christine
Robin, Philippe
Bowler, Maxine
Martin, Pascale
Tyler, Mark
Mohamed, Abtisam
Muller, Serge
Stephenson, Lucy
Christmas, Sam
Carns, Alistair
Cathus, Christophe
Argenzio, Angela
Druillole, Christelle
Teal, Alison Clare
Joubert, Florence
Gillespie, Sara E.
Peytavie, Sébastien
France, Isabelle Amy
Stoker, Annie
Cazenave, Thomas
Hardy, Caitlin
Paluteau, Bruno
Papin, Céline
Thierry, Nicolas
Blake, Olivia Frances
Howarth, Isaac
Juramy, Véronique
Mohammed, Shaffaq
Prud'homme, Loïc
Leman, Jason Cosmo
Bastères, Maryvonne
Ary, Ariane
Cowell, Andrew Hudson
Moui-Tabrizy, Mo
David, Alain
Chapman, Sam
Rechagneux, Julie
de Fournas, Grégoire
Got, Pascale
Poulliat, Éric
Récalde, Marie
Bourlieux, Jimmy
Couillard, Bérangère
Atkinson, Rebecca
Saint-Pasteur, Sébastien
Naveys-Dumas, Clémence
Dimond, Alexi
Panonacle, Sophie
Jackman, Helen Claire
Lamara, Laurent
Roy, Steven
Mette, Sophie
Suter, Mick
Marques, François-Xavier
McDonald, Louise
Boudié, Florent
Maginnis, Lorna Dorothy
Chadourne, Sandrine
Betts, Clive
Kampila, Caroline
Berthonneau, Rémy
Feld, Mathilde
Thornton, Sophie Jane
Nicklin, Hannah Kate
Carrington, Jack Patrick
Leese, Matthew
Maudet, Damien
Rahman, Muzafar
Grant, WIll
Négrier, Isabelle
Leadbeater, Kim
Dos Santos De Oliveira, Camille
Evans, Laura Kathryn
Delautrette, Stéphane
Brelsford, Alison
Minguet, Sabrina
Price, Martin
Meunier, Manon
Wood, Sarah
Freychet, Albin
Toulza, Gilles
Darrieussecq, Geneviève
Bashir, Javed
Causse, Lionel
Biesbrouck, Ludovic
Hollinrake, Kevin
Banes, Lisa
Mason, Steve
McLane, Richard
Vallaud, Boris
Franceschini, Sylvie
Robinson, Mark Stephen
Brownlee, Luke Martin John
Lauzzana, Michel
Delbosq, Sébastien
Lightwood, Simon
Laporte, Hélène
Craven, Arnie
Courrègelongue, Christophe
Golton, Stewart
Routh, Ash
Dews, David
Cousin, Annick
Wassell, James
Mason, Keith
Lepers, Guillaume
Hawksley, Brent
Poueyto, Josy
Verrière, François
Mattei, Jean-Paul
Shelbrooke, Alec
Habib, David
Pickles, Ben
Monaghan, James
Cresson, Nicolas
Echaniz, Iñaki
Warneken, Arnold
Lopez, Sylviane
Lassalle, Jean
Jordan, Mike
Capdevielle, Colette
Devèze, Christian
Hall, John Philip
Dufau, Peio
Lastécouères, Victor
Maskell, Rachael
Belluco, Lisa
Hudson, Richard WIlliam
Darles, Emmanuelle
Saint-Pé, Séverine
Houlié, Sacha
Page, Alan Michael
Soumaille, Valérie
Kramm, Lars
Lecamp, Pascal
James, Roger
Soulat, Éric
Kendall, Ruiari
Turquois, Nicolas
Jacquemin, Hager
Lord, Alasdair
Sturdy, Julian
Charters-Reid, Luke
Melgarejo, Mariano
Hollyer, Andy
Kearney, Michael Robin
Crispin-Bailey, John Edward
Borrows, Darren
Hayden, Keith Andrew
Mayne, Hal Aeneas
Eadington, David James
MacBean, Jane
Rushworth, Samuel
Cross, Helen
Hannan, Sarah Louise
Burriss, Rhys
Maughan, Rachel
Twist, Liz
Sterling, Angela
Anderson, Vicky
Simpson, Richard Edwin
Ayre, David James
Lavery, Ian
Levy, Maureen
Psallidas, Stephen Anthony
Leyland, Steven
Peart, Mark
Foy, Mary Kelly
Holmes, Luke Allan
Wilkes, Mark
Elmer, Jonathan
Belch, Mark
Welbourne, Sarah Jane
Tupou IV, Taufa'ahau
Mather, Stephen Tyng
al-Attas, Haidar Abu Bakr
al-Attar, Muhammad Said
Bin Ghanem, Faraj Said
Mujawar, Ali Muhammad
Basindwah, Muhammad Salim
Bahah, Khaled
Bin Dagher, Ahmad Obaid
Bin Mubarak, Ahmad Awad
Gqozo, Joshua Oupa
Sigcau, Botha
Sigcau, Stella
Mabandla, Zwelibanzi Maneli
Ndamase, Tutor Nyangelizwe Vulindlela
Gwadiso, Dumnisani Gladstone
Mphephu, Patrick
Ravele, Frank
Ramushwana, Gabriel
Ramabulana, Tshamano G.
Mesić, Stjepan "Stipe"
Pašić, Nikola
Abdelaziz, Mohamed
Hồ Chí Minh,
Guanipa, Juan Pablo
Arias Cárdenas, Francisco
Bolívar, María
Di Martino, Gian Carlo
Gutiérrez, Alberto
Uriana, Atala
Cabello, Diosdado
Fermín, Claudio
Arreaza, Jorge
Superlano, Adolfo
Díaz, Pedro
Macabeo, Jesús
Rodríguez, Miguel
Baloa, Mauligmer
Álvarez, José
Maniglia, Nixon
Pirona, Jesús
Gutiérrez, Maritza
Rodríguez, Charles
Patiño, Omar
Pantoja, Deivis
Marcano, Luis José
Brito, José
Barreto Sira, Antonio
Franceschi, Ricardo
Mujica, Felipe
Medina, Luis
Araque, Jaime
Lozada, Manuel
González, Osbel
Martínez, Ray
Piñate, Eduardo
Lippa, Luis
Torres, Ronald
Gil, Omar
Martínez, Franklin
Cardoza, Anaiz
Navas, Ezquiel
González, Gerson
Palencia, Orlando
Ruiz, Carlos
Carpio, Karina
Martínez, Luis
Rosales, Henry
Luces, Guillermo
Solórzano, Luis
Gómez, Douglas
Rodríguez, Mario
Hernández, David
Ratti, Luis
Pitre, Freddy
Marcano, Ángel Bautista
Yusef, Raúl
Hernández, José
de Grazia, Américo
Muqueza, José
Ramos, Oswaldo
Honore, Luis
Granado, Germán
Mata, Pedro
Rondón, Pedro
Lacava, Rafael
Scarano, Vicencio "Enzo"
Bertucci, Javier
Vernet, Roberto
Adrián, Ricardo
Amengual, Armando
Acosta Carlez, Luis
Téllez, Ivonne
Pineda, Miguel
Mekki, Abdellatif
Mraihi, Lotfi
Abdelkefi, Fadhel
Akremi, Lazhar
Levy, Ian
Foody, Emma
Campion, Thom
Jones, Ian
Furness, Dawn
Lee, Scott
Gibson, Peter
Thorley, Simon
Snedker, Matthew
Walker, Michael Alan
Akehurst, Luke
Carter, George William
Martin, Craig
Moon-Schott, Sunny Peter
Husband, Andrew John
Chittenden, Tom
Bradburn, Chris
Morris, Grahame
Howey, Joanne
Ferguson, Tony
Chaâri, Nizar
Ashfield, Stephen James
Murphy, Lynn
Cartwright, Mary
Oliver, Nick
Ferguson, Mark
Chebbi, Issam
Beadle, Ron
Cabral, Rachel Mary
Heslop, Damian
Hall, Norman
Steele, Graham
Lahidheb, Dhaker
Mortimer, Jill
Brash, Jonathan
Maughan, Peter
Zammel, Ayachi
Spyby-Steanson, Jeremy
Napper, Amanda Elizabeth
Lee, Samantha
Dudley, Tommy
Neville, Vivienne
Opperman, Guy
Morris, Joe
Cott, Nick
Morphet, Nick
Whaley, Chris
Clouston, William
Burnicle, Chris
Edgeworth, Paul
Bradley, Richard Peter
Woods-Brass, Sam
Osborne, Kate
Gebhard, Jack Alexander
Miled, Najoua
Rickelton, Jamie
Cook, Nic
Alexander, Lynda
Conway, Mark
Saïd, Safi
McDonald, Andy
Fothergill, Kiran
Waqas, Mo
Harris, Matthew Gareth
Seargeant, Patrick John Miles
Baxtrem, Mark Alan
Ameen, Mahmoona
Clarke, Simon
Myer, Luke
Joy, Jemma Louise Scarlett
McLaughlin, Rowan
Liddle, Rod
Onwurah, Chinyelu Susan "Chi"
Lasok, Frances
Avaei, Ali
Pearson, John
Muncaster, Ashton Hektor
Rahman, Habib
Ridley, Yvonne
Glindon, Mary
Hanlon, Rosie
Ridyard, Mark
Williams, Matt
Richardson, Janice
Malyn, Robert
Rodgers, Robert L.
Phillips, Emma-Jane
Ghori, Muhammad Ali
Panton, Liz
Hubbard, Josiah M.
McKinnell, Catherine
Renner-Thompson, Guy
King, Aidan John
Peters, Sarah
Lorraine, Deborah Ann
Teare, King
Harris, Benjamin W.
Evison, Martin Paul
Howell, Paul
Strickland, Alan
Curry, Anne-Marie
Hughes, Jack Paul
Grant, John William
Suhon, Minhajul Box
Agar, Brian
McCarthy, Patrick T.
Gubbins, George P.
Kent, Henry O.
Cruice, Daniel L.
Poling, Daniel A.
Grilk, Charles
Thompson, Floyd E.
Mathers, Hugh T.
Justice, Law, Democracy Party,
Bertolet, James W.
Church, Louis K.
Lowry, Robert
Roos, Lawrence K.
Frey, Oliver W.
Gerlach, Charles L.
Brown, Albert G.
Cahill, Horace T.
Ceballos, Daniel
Cook, Frederic W.
Marquez, Enrique
Wood, Russell A.
Ecarri Angola, Antonio
Eduardo Martínez, Luis
Stachewicz, Raymond A.
Figuera, Oscar
Cornish, Johnston
Chase, George H.
Clough, David Marston
Nicholson, E. E.
Fullam, Paul A.
Wills, William Henry
Koster, F.C.
Noonan, James C.
Armstrong, Bob
Hill, Jr., John L.
Hutchison, Ray
Mengden, Walter H.
Miller, Charles W.
Townsend, M. Clifford
Lewis, Vivian M.
Morgan, W. Y.
Noone, Albert W.
Bruce, Matthew L.
Frye, J. Grant
Diaconescu, Christian
Carleton, Ernest
Froehlich, William H.
Knight, Charles L.
Trevelyan, Anne-Marie
Smith, David
Galíndez, Alberto
Draper, Eben S.
Younes, Natalie
Rodríguez, Nosliw
Rosen, Jan
Fernández, Dennis
Montenegro, Jonser
Hill, Georgina Emma Rowley
Guerra, Daniel
Hales, Katherine
Quintero, Cruz
Joyce, Michael Anthony
Young, Jacob
Turley, Anna
Jones, Chris
Davies, John Henry
Lewell-Buck, Emma
Robinson, Craig Ethan
Aibi, Jonathan
Hernández, Lizeta
Francis, David Roger
Gómez, Felipe
Suárez, Bernalda
Holt, Stephen William
Mata, Rubén
Khan, Ahmed
Martínez, Francisco
Giovannini, Claudio
McDonald, Chris
Innes, Niall
Ágreda, Wilfredo
Barton, Jo
Bradford, Samuel Ernest
McDermottroe, John Gerald
Vickers, Matt
Dancey, Joe
Boddy, Nigel Frederick
Toms, Anna-Maria
Matthews, Steve
Clark, Víctor
Sirit, Eliezer
Chhabra, Vivek
Barrios, Daniel
Cermeño, Aldo
Brack, Monty
Atacho, Frank
Chirinos, Raúl
Atkinson, Lewis
Peacock, Greg
Yánez, Atilio
Hodson, Niall
Featherstone, Rachel
French, Chris
Eynon, Chris
Campbell, Alan
vandeRegio,
Bartoli, Lewis Carlo
Appleby, John
Reilly, Chloe-Louise
Elliott, Rosie
Greener, Christopher
Rahman, Mustaque
Oliver Dougall, Kelly Jane
Thewlis, Adam
Hodgson, Sharon
Parsons, Shaun
Morrissey, Ciaran Joseph
Chantkowski, Michal
Donaghy, Paul
Blackman, Kirsty
Tebberen, Gillian
Thomson, Lynn
Bouse, Desmond
Leggat, Kenneth
Houston, Esme
Grant, Lucas
Abel, Charlie
Smith, Dawn
Vásquez, José Manuel
Flynn, Stephen
Orta, Octavio
Salazar, Yovanny
Flores, Juan
Wheeler, John
Quevedo, Aura
Paradas, Junior
Hernández, Malaquías
Malik, M. Tauqeer
Goodhall, Jeff
Sutil, Nelson
Molly, Sophie
Ingerson, Guy
Craib, Graeme
Brown, Andrew Philip
Hart, Jo
Terán, José Alejandro
Bailey, Ian
Olivares, José Manuel
Olivo, Luis
Logan, Seamus
Acosta, Muhammad
Rivero, Arquímedes
Campos, Alejandro
Blake, Kate
Grady, John
Clark, Matthew James
Turvey, Michael John
McLeod, Donnie
Reynolds, Glen David
Kettyles, Amy
Mclaughlan, Liam
Innes, Brandon
Leask, Iris Alexandra
Linegar, William Stanley Raymond
Pereira, Adolfo
Falcón, Henri
Qaisar, Anum
Campos Jr., Albert E.
Florido, Luis
Méndez, Luis
Stevenson, Kenneth
Younie, Lewis James
Agüero, Livio
Ramírez, Yikter
Sánchez, Armando
Pereira, Juan
Cordero, Génesis
Lacruz, Julio
Guzmán, Jehyson
Guevara, Ramón
Márquez, Edgar
Rodríguez, José
de la Rotta, Armando
Govea, María Virginia
García, Daniel
Solano, Héctor
Rodríguez Castro, Héctor
Uzcátegui, David
Alvarado, Juan
Medina, José
Ojeda, Carlos
Morey, Olga
Chirinos, Christian
Ocariz, Carlos
Valdez, Mario
Hall, David
Leckie, John Jo
Robertson, Josh
Nicolson, John
Luna, Ernesto
Maroun, Pierre
Benítez, Belia
Orta, Johel
Poito, Domingo
Marcano, Leonardo
Leonett, Artemio
González, Raenier
Estaba, José
Rodríguez Ávila, Morel
Rivas, Dante
Díaz Figueroa, Alfredo
González, Pedro
Patiño, María
Cristo Bustos, Juan Fernando
Murillo Urrutia, Luis Gilberto
Buitrago, Ángela María
Cedeño, Antonio Primitivo
Martínez, María
Ruiz, José
Muñoz, Antonia
González, Ornobis
Briceño, Simón
Reyes, Luis Carlos
García, Ymara
Cortez, Hermes
López , Luz Cristina
Pinto, Gilberto
Martínez, Ramón
Alcalá, Robert
Pino, Francisco
Mendoza, Teobaldo
Meza, Jesús
Aparicio, José
Cordero, José
Espinoza, Wilson
MacAskill, Kenny
Nunn, Rachel
Leishman, Brian
May, Adrian
Fairley, Richard
Comrie, Eva
Whyte, Nariese
Flanagan, Tom
Bernal, Freddy
Doogan, Dave
Gómez, Laidy
Kerr, Stephen Charles
Andrade, Fernando
Guevara, Juan
Carr-Ellis, Elizabeth
Padilla, Heiner
Molina, Heberto
McLaren, Claire Margaret
Sandoval, Freddy
Morton, Kenneth
Peña, Dan
Brooks, Richard John
Cruickshank, Cheryl-Ann
Evans, David
Gethins, Stephen Patrick
Wood, Gwen
Brown, Moira MacPherson
Khan, Ghazi
O'Hara, Brendan
Hampsey, Amanda Jane Hargreaves
Márquez, Gerardo
González, Carlos
Maxwell, Hamish
Hernández, José
Pérez, Conrado
Hurst, Melanie
Barreto, Juan
MacPherson, Tommy
Moreno, Julio
Rivas, Néstor
Reid, Alan
Pérez, Marcos
León Heredia, Julio
Pilieri, Biagio
Ponente, Miguel
Valdivieso, Luis
Hernández, Miguel
Lara, Jorge
Peña, Jesús
Sánchez, José
Rosales, Manuel
Prieto, Omar
Cordero, Alexander
Fermín, Eliseo
Curiel, Johanna
Sánchez, José
Hernández, César
García, Abelardo
Ponnefz, Juan
Dorans, Allan
Dowey, Martin
Stewart, Elaine
Kennedy, Paul
Russell, Andrew
Vallance, Korin Matthew
Wilson, Corri
McIndoe, Annie
Gemmell, Alan
Ford, Elaine
MacMillan, Allan
Cedeño, Antonio
Kerr, Tom
Mata, Juan C.
McDaid, Louise
Bolívar, Rubén
López, Iván
Gibson, Patricia
Castro, Ángel
Ferguson, Todd
Campbell, Irene
Mann, Mike
Gibson, Ian Charles
McKee, Cara
McDaid, James
Kosidowski, Catherine
Day, Martyn
Sullivan, Kirsteen
Pattle, Sally
McNamee, Jamie
McArthur, Stuart James
Jay, Simon Caleb
Hannah, John
Lamont, John
Cullen, Pat
Stott, Caitlin Margaret
Armstrong, Diana
Georgeson, Raymond
Roofe, Eddie
Wilson, David James
Grant, Carolyn
Merton, Ellie
MacKinnon, Neil
Goldie-Scot, Hamish
Stone, Jamie
Fawcett, Fiona Gay
Kestner, Eva
Beattie, Lucy
Skinner, Sandra
Thomas, Anne
Chisholm, Steve
Bonnar, Steven
Sandhu, Christina
McNally, Frank
Farthing-Sykes, Emma
McRae, Fionna
Gilchrist, Drew Thomas
McAleer, Patrick Pearse
Lanahan, Leo Francis
Hanvey, Neale
Gray, Johnathan Dunlop
Ward, Melanie
Gordon, Tom
Graham, Fraser
Backhouse, Lesley Rankin
Davidson, Sonia
Hall, Mags
Paul, Calum "Caz"
McDonald, Stuart
Gill, Satbir Kaur
Murray, Katrina Laidlaw
Harley, Adam
Ross, Billy
McCrossan, Anne
Cooper, John
Wallace, James
McDonald, Iain William
Little, Tracey
Keal, Charles Anthony
McEvoy, Lola
Moodie, Laura
Griffiths, David Philip
Arthur, Scott
Mundell, David
Coleman, Daniel
Begg, Drummond
Marshall, Kim
Kirkwood, David Alexander
Ashmole, Dominic
Kirk, Gareth
Hunter, Scott
Callaghan, Amy
Mathieson, Alix
Dougall, Lorna
Murray, Susan
Cocking, Lewis
McNabb, David
Scrimgeour, Carolynn
James, Ray
Docherty-Hughes, Martin
Corry, Maurice
McAllister, Douglas
Kennedy, Paul Donald
Smith, David
Baker, Paula
Muir, Andrew
Wilson, Kelly
Law, Chris
Farquhar, Emma
McCready, Richard
Coleman, Daniel
McCann, Vicky
McFarlane, Jim
Mennie, Raymond Anthony
Ettle, Susan
Ross, Alan
Heald, Thomas John
Downie, Graeme
Buchanan-Quigley, Lauren
Anis-Miah, Naz
van den Brock, Udo
Hadley, Graham Wilson
Morton, George
Blackadder, Ryan
Smith, Danny
Wickens, Graham Clifford
Lambie, Ross
Carrizalez, Ramón
Reid, Joani
Montilla, José
Mir, Aisha
Castillo, Víctor
Gallardo, Wilson
Costello, Grant Daniel
Cardoza, Darío
Mackay, Donald
Colmenares, Ismael
McGuinness, Ann
Pino, Julio César
Richardson, David
Barreto, Lumay
Kerevan, George
Pérez, Tulio
Hamilton, Scott
Dunlop, Duncan
Jardine, Lyn
Davies, Robert
McIntosh, Shona
Marco Torres, Rodolfo
Sheppard, Tommy
Munro, Marie-Clair
García, Ismael
Arias, José Ramón
Murray, Chris
Núñez, Carlos
Dundas, Charles
Azcárate, Marino
Winton, Derek Steven
Gould, Jane Mackenzie
Gerratana, Francisco
Grimm, Amanda Faye
Hernández, Luis
Cabrera, Héctor
Mendoza, Nelson
Brock, Deidre
Ledezma, Eduardo
Mowat, Joanna
Gilbert, Tracy
Andersen, Mike
Melville, Alan
Waterloo, Caroline
O'Neill, Kayleigh
Shillcock, Richard Charles
Jacobsen, David Don
Chávez, Argenis
Chávez, Hugo de los Reyes
Chávez, Adán
Deepnarain, Niel
Superlano, Freddy
Reyes, Julio César
Díaz, Frenchi
Monsalve, Fernando
Sánchez, Frank
Cowdy, Christopher
Williamson, Andy
Kumar, Simita
Rose, Cameron
Martin, Alex
Rowbotham, Mark
Monsalve, Jesús
Phillips, Jo
Holden, Philip
Lyon, Lynne
Cherry, Joanna
Jenkins, Marc
Webber, Susan
Alexander, Douglas
Harper, Ian
Wilson, Bruce
Wilkinson, Marc Richard
Heap, Dan
Lucas, Richard
Jardine, Christine
Shields, Alastair
McDougall, Blair
Davidson, Michael
Hyslop, Euan
Inglis, Otto
Henry, David
Lewin, Andrew
Hornig, Nick
Puchowski, James
Laird, Tam
Stainbank, Euan
Giugliano, Toni
Leahy, Tom
Bundy, James Anthony
Tunnicliff, Mark Andrew
Arshad, Zohaib
Chamberlain, Wendy Anne
Bowman, Bill
Gallagher, Jennifer
Hoggan-Radu, Stefan
Wren, Matthew
Ovenstone-Jones, Morven
Thewliss, Alison
Asghar, Naveed
Rhodes, Martin
O'Malley, Daniel John
Duane, Iris
Durie, Nick
Burke, Maureen
McLaughlin, Anne
Lewis, Ewan
Walmsley, Jonathan
Connelly, Robert Henry
Thomson, Sheila
McKernan, Catherine
Sermanni, Chris
Steele, Gary
McKee, Gordon
McDonald, Stewart
Christie, Niall
Raja, Danny
Malik, Haroun
McLaughlin, Peter Michael
Smith, Brian
Kumar, Dhruva
Stephens, Chris
Rashid, Mamun Ur
Ahmed, Zubir
McGarry, Paul
Hamelink, John
Osy, Tony
Monaghan, Carol
Hameed, Faten
Ferguson, Patricia
Calder, James Stuart
Moore, Dionne
Quail, Nick
Cormack, John
MacCallum, Debbie
Baker, Richard
Reilly, Jill Mary
Beare, John
Smith, Ian Sinclair
Ross, Douglas
Webb, Frank E.
Hediger, André
Carter, Brad
Payman, Fatima
Siewert, Rachel
Dillon, Lee
Leeks, Jeffrey
Woodburn, Lesley
Beathard, Brian
Reeves, Lee
Scarbrough, Rick
Harshbarger, Bobby
Bowie, Andrew
Rayner, Angela
Clark, Thomas John
Reeves, Rachel
Cross, Harriet
Thomson, Richard
Wood, Conrad James
Ali, Nurul Hoque
Callander, Kris
Walker, Imogen
Clark, Ross
Nelson, Richard
Burns, Kyle
Ho, Christopher
McCluskey, Martin
Cowan, Ronnie
Runciman, Ted
Moorehead, Simon Charles Wheeler
Stalker, Ross
Lammy, David
Hamilton, Iain Adams
Cooper, Yvette
McEleny, Christopher
Healey, John
Hendry, Drew
Perera, Michael
Stewart, Ruraidh
MacDonald, Angus
Hill, Dillan
Newman, Peter
Paxton, Darren
Jones, Lillian
Brown, Alan
Cowie, Jordan David
Thomson, William
Thornley, Edward John
McNamara, Stephen
Mahmood, Shabana
Poynton, Gregor
Bardell, Hannah
McLennan, David
Phillipson, Bridget
Doran-Timson, Damian
Lindsay, Caron
Glasgow, Cameron
Ewen, Debbie
Miliband, Ed
McNeill, Kirsty
Thompson, Owen
Garbowski, Stefan
Cockburn, Keith
Laird, Ross
Fraser, Daniel
Kendall, Liz
Reynolds, Jonathan
Leadbitter, Graham
Robertson, Kathleen
Hynam, James
Alexander, Neil
Skerrett, Steve
van der Horn, Draeyk
Morrice, Euan
Kyle, Peter
Haigh, Louise
Marchant, Stuart
Tufnell, Henry
Gelderd, Anna
Reed, Steve
Nandy, Lisa
Benn, Hilary
Murray, Ian
Stevens, Jo
Kyrke-Smith, Laura
Nash, Pamela
Fellows, Marion
McLaughlan, Robert
Ajala, Oyebola Regina
Miller, Gordon Thomas
Ferguson, Gus
Wilson, Neil
Hagen, Ross
Crichton, Torcuil
Thomson, Susan
MacNeil, Angus
Ridden, Tony
Barker, Kenny
Boyd, Donald
Welsh, Steven William
Dobson, Jamie
Jones, Peter
Atassi, Diya
Matulewicz, Mike
Mandrapa, Sinisa
Iqbal, Sara
MacEachern, Mitchell
Ambrosio, Ralph
Franklin, Zöe
Marah, Tanushka
Milne, John
Bennett, Alison
Hines, Mack T.
Infante, Blas
Davis, Dwight F.
Portales, Diego
Starmer, Keir
Smith, Angela Evans
Fourreau, Emma
Bruneau, Joël
Watt Taylor, Alison
Delaporte, Arthur
Patrier-Leitus, Jérémie
Mallaghan, Cathal
Fauvage, Édouard
Blanchet, Christophe
Henry, Chantal
Bouyx, Bertrand
Hughes, Dáire
Chapron, Philippe
Borne, Élisabeth
Loir, Christine
Canin, Julien
Streeting, Wes
Levavasseur, Katiana
Veyri, Timour
Mauvieux, Kévin
Hermer, Richard
Tamarelle-Verhaeghe, Marie
Brun, Philippe
Pauper, Patrice
Houssin, Timothée
Duché, Frédéric
Gosselin, Philippe
Simon, Franck
Sorre, Bertrand
Kurdziel, Marie-Françoise
Travert, Stéphane
Giry, Pierre
Pic, Anna
Conquer, Nicolas
Noguera Pietri, Justo
Velásquez, Andrés
Durán, Pedro
Terán, Alejandro
Ramírez, César
León, Edgar
Sucre, Francisco
Istúriz, Aristóbulo
Feo La Cruz, Alejandro
Abreu, Ylidio
da Costa, Pablo
Táriba, Octavio
Briceño, Walter
Gallo, Luis Eduardo
Democrats,
Patriots – Prodromos Emfietzoglou,
Kosmos,
Godoy, Margaud
Páez, Jackson
Márquez, Carlos
Recycle,
Moncada, José
Rojas Balza, Omar
Gutiérrez, Bernabé
Ygarza, Julio
Arteaga, Carlos
Barrios, Alirio
Guevara, Guillermo
Escobar, Antonio
Liberal–National Coalition,
Rodríguez, Isaías
Bastidas, Adina
Rodríguez, Jorge
Rodríguez, Delcy
González, Larissa
Richarzon, Yofre
Beales, Danny
Mata Millán, Emery
Peña, Carmen
España, José Antonio
Egan, Damien
Gascón, José Ángel
Urrieta, Pedro
Márquez, Reinaldo
Cedeño, Víctor
Graterol, Goyo
López, Daicis
Stefanelli, Luis
Depool, Elisanower
León, Oswaldo R.
Conil, Gerardo
Chirinos, Rafael
Loreto, Pedro
Olivo, Rummy
Pérez, Francisco
Becerra, Hinderburgo
Cuenca, Orlando
Barrios, Carlos
Cepeda, Jesús
García Carneiro, Jorge
Blanco, Joandry
DISCUSSION
Race
UK Parliament - Islington North - 7/4/2024
2 New
Race
UK Parliament - Lagan Valley - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Wales - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - South West England - 7/4/2024
3 New
Race
UK Parliament - West Ham & Beckton - 7/4/2024
2 New
Race
UK House of Commons - Party Standings - 7/4/2024
21 New
Race
UK Parliament - Chingford & Woodford Green - 7/4/2024
4 New
Race
UK Parliament - Leicester East - 7/4/2024
1 New
Race
VA US Senate - R Primary - 6/18/2024
1 New
Race
UK Parliament - Welwyn Hatfield - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - North Antrim - 7/4/2024
2 New
Race
UK Parliament - Stockton West - 7/4/2024
2 New
Race
UK Parliament - Barnsley North - 7/4/2024
3 New
Race
UK Parliament - Inverness, Skye, & West Ross-shire - 7/4/2024
5 New
Race
UK Parliament - Edinburgh South West - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Birmingham Yardley - 7/4/2024
1 New
Race
US President - Popular Vote - 11/5/2024
5 New
Race
UK Parliament - Norfolk South West - 7/4/2024
5 New
Race
UK Parliament - Northern Ireland - 7/4/2024
8 New
Race
NM US President - 11/5/2024
2 New
Race
UK Parliament - Finchley & Golders Green - 7/4/2024
4 New
Race
UK Parliament - Houghton & Sunderland South - 7/4/2024
3 New
Race
UK Parliament - Sheffield Hallam - 7/4/2024
2 New
Race
UK Parliament - Chichester - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Rochdale - 7/4/2024
2 New
Race
UK Parliament - Scotland - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Bromley & Biggin Hill - 7/4/2024
3 New
Race
UK Parliament - Suffolk Central & Ipswich North - 7/4/2024
2 New
Race
Uruguay President - 10/27/2024
1 New
Race
UK Parliament - Belfast East - 7/4/2024
2 New
Race
UK Parliament - Bicester & Woodstock - 7/4/2024
2 New
Race
UK Parliament - Bournemouth East - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Aberdeenshire North & Moray East - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Leicester South - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Richmond Park - 7/4/2024
2 New
Race
NH District 01 - R Primary - 9/10/2024
2 New
Race
Iran President - Special Runoff - 7/5/2024
2 New
Race
UK Parliament - Sussex Mid - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Keighley & Ilkley - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Worthing West - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Heywood & Middleton North - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Tatton - 7/4/2024
1 New
Race
UK Parliament - Bristol Central - 7/4/2024
2 New
Political Party
Liberal Democrats
4 New
Political Party
Reform UK
1 New
Candidate
Figuera, Oscar
2 New
Candidate
Harris, Kamala
2 New
Candidate
Smith, Robert Watt
1 New
Candidate
Bolsonaro, Jair
1 New
Candidate
Waqas, Mo
1 New
Candidate
Teare, King
1 New
Candidate
Morales, Evo
2 New
Candidate
Antonio Radical,
1 New
User
BrentinCO
2 New
User
RBH
1 New
User
Ralphie
2 New
Country
Nepal
1 New
Parliament
House of Lords
1 New